TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ
 
 
 
 
 
BAŞKANDAN
 

Yoğun görüşme temposu, görüşmelerimizi aktarmamıza izin vermedi. Bu açığı kapatmaya çalışacağız. Son iki ayın temel gündemi, günübirlik tedavide kullanılan ilaçların hastane eczanelerinden karşılanması, yatan hasta reçetelerinin Tedavi Yardımına İlişkin Uygulama Tebliği ve Sağlık Uygulama Tebliği uyarınca sadece hastane eczanelerinden karşılanmaya başlanması ve kamu kurum ıskontoları oldu. Eczane ekonomisini derinden etkileyen bu üç konu etrafında bürokratlar ve ilgili Hükümet yetkilileri ile sık ve uzun görüşmeler yaptık. Sonuç olarak geldiğimiz noktada, 29 Eylül tarihli Genelge ile günübirlik tedavide kullanılan ilaçların, 1 Eylül itibariyle günübirlik ifadesinin belirtilmesi kaydıyla serbest eczanelerden de karşılanması mümkün oldu. 15 Ekim'de başlaması gereken yatan hasta reçetelerinin hastane eczanelerinden karşılanması uygulaması ise 1 Ocak 2008'e ertelendi.

Yatan hasta reçetelerinin hastane eczanelerinden verilmesi 6197 sayılı Yasaya uygun bir uygulama olmasına karşın, Türkiye'de hastane eczanelerinin eczacısız eczacılık hizmeti vermeye çalıştığı düşünüldüğünde, bu hizmetin sağlıklı olarak yapılabileceği kanısında değiliz. Diğer yandan, günübirlik tedavi kavramının kendisi, ciddi sorunlar içeriyor. Bu kavramın kullanılmasına tamamen karşıyız. Kamu kurum ıskontoları ile ilgili olarak ise, imalatçı satış fiyatı üzerinden aldığımız ıskontonun perakende satış fiyatı üzerinden verilmesini ve aradaki farkın eczacının cebinden çıkmasını adil olmayan, haksız bir uygulama olarak görüyoruz ve düzeltmek için elimizden geleni yapıyoruz.

İşte geçtiğimiz iki ayda yaptığımız tüm görüşmelerde aşağı yukarı bu sorunlar çerçevesinde görüşlerimizi iletmek ve ortak bir çözüm arama gayretindeydik. Bu çerçevede:

12 Eylül Çarşamba günü SGK Sağlık İşleri Genel Müdürü Sami Türkoğlu ve Maliye Bakanlığı BUMKO Genel Müdürü Naci Ağbal ile görüştük. 700- 800 civarında eczacının eksik ödeme alması, emekli, SSK ve Bağ-Kur muayene ücretlerinin eczanelerden tahsil edilmesi ve katılım paylarının ödenmemesi konularındaki fikirlerimizi kendilerine ilettik.

14 Eylül Cuma günü kamu kurum iskontoları konusunda sanayicilerle bir görüşme yapma konusundaki aracılık talebimizi SGK Başkanı Sayın Birol Aydemir'e ilettik. Protokol maddesinin gereğinin yapılması konusunda SGK'nın da sürece dahil olması gerektiğini düşündüğümüzü ifade ettik. Kendileri de bu konuda her türlü çabayı harcayacaklarını dile getirdiler.

Ayrıca kamuoyunun gündemine, yaşanan bazı olaylarla gelen zayıflama ilaçları hakkında görüş bildirmek ve kamuoyunu bilgilendirmek için Kanal 1'de yapılan programa katıldım.

15 Eylül Cumartesi günü Avrasya TV'de reçete kontrolleri ve geri ödemeler başta olmak üzere, sahte ilaçlar, zayıflama ilaçları, internet üzerinden ilaç satışı gibi konulara değindiğimiz bir canlı yayın programına katıldım.

17 Eylül Pazartesi günü 1 Ağustos'ta yürürlüğe girmesi gereken İlaç Fiyat Kararnamesi ile ilgili Tebliğin yayınlanmadığını, bunun yüzde 12 olan kar marjlarımızı kullanamamamız anlamı taşıdığını, eczacıların bu yüzden mağdur olduğunu Sağlık Bakanlığı İlaç Eczacılık Genel Müdürü sayın Mahmut Tokaç'a ilettik.

18 Eylül Salı günü eski Adana Valisi (1995 - 2003) ve Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal'ı ziyaret ederek, eczanelerde son dönemlerde artan hırsızlık olaylarına karşı alınması gereken önlemler ve Emniyetin ödemelerindeki aksaklıklar konularındaki görüşlerimizi kendilerine ilettik

20 Eylül Perşembe günü Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ ile görüşerek yine yatan hasta reçeteleri ve günübirlik tedavi konularındaki rahatsızlıklarımızı tekrarladık. Kendisi de bu konuda bir düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu ve adımlar atılması gerektiğini ifade etti. Aynı gün, SGK yetkilileri ile de benzer konuda görüşme yaptık.

25 Eylül Salı günü SGK Sağlık İşleri Genel Müdürü Sami Türkoğlu ile görüşerek tekrar günübirlik tedavi konusundaki sıkıntılarımızı dile getirdik. Bu uygulamanın hiçbir ülkede olmadığını, hastaları zor durumda bırakacağını, eczacılık hizmetinin tam olarak verilemeyeceğini, eczane cirolarında büyük bir kayba yol açacağını, kaldırılması gerektiğini ifade ettik.

27 Eylül Perşembe günü Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesinin açılış törenine katılarak, okula yeni başlayan gençlere eczacılık eğitimi ve mesleğin insan sağlığı bakımından önemi hakkında bir konuşma yaptım.

28 Eylül 2007 Cuma Günü Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile görüşme gerçekleştirdik. Kendisine hem hayırlı olsun ziyareti yaptık, hem de yatan hasta ve günübirlik tedavi ile ilgili endişelerimizi ilettik.

2 Ekim 2007 Salı Günü, Merkez Heyeti Üyesi Ecz.Ali Aslan ile birlikte Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ile bir görüşme gerçekleştirdik. Görüşmede; Tebliğde yer alan Günübirlik Tedavi ifadesinin yatan hasta başlığı altından çıkarılması ve konuyla ilgili gerekli düzenlemelerin yapılması yönündeki taleplerimiz tekrar iletildi.

24 Ekim 2007 Çarşamba Günü, Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu ile görüşme gerçekleştirildi.

30 Ekim 2007 Salı Günü Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Birol Aydemir'i makamında ziyaret ederek, yatırılmayan katılım payları ve hatalı kesilen muayene ücretlerinin bir an evvel eczacıların hesaplarına yatırılmasını talep ettik.

31 Ekim 2007 Çarşamba Günü, Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürü Naci Ağbal ile tekrar bir görüşme gerçekleştirdik. Görüşmede, Tüm Türkiye'deki eczanelerin konsolide bütçeye bağlı kurumlardan alacaklarının iller bazında gösterildiği çalışmamız Bakanlık yetkililerine sunularak, meslektaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi için gerekli ödemelerin bir an evvel eczacıların hesaplarına çıkarılmasını talep ettik.

1 Kasım 2007 Perşembe günü, TBMM Başkanı Köksal Toptan'ı ziyaret ederek kendisine yeni görevinde başarı dileğimizi ilettik.

2 Kasım Cuma günü Eczacılık Akademimizin Danışma Kurulu Toplantısına katılarak, Danışma Kurulu üyeleri ile hem akademimizin gelecek dönem çalışmaları hem de TEB üniversite işbirliği hakkında görüş alışverişinde bulunma fırsatı buldum.

Aynı gün Hacettepe Üniversitesinde FATUM tarafından düzenlenen bir sempozyuma katılarak Türkiye'de referans fiyat ve geri ödeme uygulamalarının eczacılık açısından bir değerlendirmesini içeren bir sunuş yaptım.

6 Kasım 2007 Salı günü, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile bir görüşme gerçekleştirdik.

7 Kasım Çarşamba günü Sağlık Bakanlığı müsteşarı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ile görüşerek Hıfzısıhha'da analizi yapılması için sıra bekleyen farmasötiklerin analizinin Novagenix'te yapılması konusunda teklifimizi ilettik. Aynı zamanda son zamanlarda yeniden gündeme gelen ilaçta reklam konusundaki endişelerimizi dile getirdik. Kendisi de ilaçta reklama karşı olduklarını, besin takviyesi adı altındaki ürünlerin ruhsatlandırılmasının Sağlık Bakanlığı tarafından yapılması ve kontrollü tanıtımı konusundaki fikirlerini dile getirdi.

Eczacılık gündemi gibi, ülke gündemi de hızlı ve yoğun tartışmalara sahne oldu. Kuzey Irak'a operasyon yapılması ile ilgili tezkere, Meclisten geçti. 12 askerimizin şehit olması ile hızlanan sıcak gündem, Başbakan'ın Amerika ve İtalya temasları ile olanca hızı ile sürüyor. Herşeyden önce 21 Ekim 2007 günü, Hakkari/Dağlıca bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri Piyade Taburunun güvenliğini sağlayan bölüğe terör örgütü PKK tarafından yapılan saldırıda 12 askerin şehit edilmesi ve 16 askerin de yaralanması ile sonuçlanan menfur saldırıyı, insanlık dışı bir hareket olarak görüyor birlikte yaşama isteğimize ve barışa karşı gerçekleştirilen bu akıl almaz olayı lanetliyorum.  Baskı ve gözü dönmüş bir şiddet insanın insan olarak, sağlıklı bir çevrede yaşamasının önündeki temel engeldir. Sağlık çalışanları için barışçıl bir ortamda yaşama, sağlık konusunda en önemli unsurdur. Bu dileğimizi tekrarlıyorum.


Ecz.Erdoğan ÇOLAK
Türk Eczacıları Birliği
Genel Başkanı

 
    |  2007-11-09
   

İthal İlaç İşlem Sürecindeki ilacınızın durumu için TC kimlik numaranızı yazıp gönder butonuna basınız.
T.C. Kimlik No :