TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ
 
 
 
 
 
BAŞKANDAN
 

BAŞKANDAN

Nisan 2008

Değerli Meslektaşlarım,

Aylık olarak güncellediğimiz ve çalışma programımı sizlerle paylaşmamı sağlayan Başkandan köşesinde bazen gecikmeler olabiliyor. Meslektaşlarımız güncelleme konusunda bizi uyardığına göre, bu köşeyi merakla bekleyenler olduğu çıkarımını yapıyor ve bundan büyük keyif duyuyorum. Gecikmenin nedeni, programı aktarmaya bazen izin dahi vermeyecek kadar yoğun bir programa sahip olmamız. Fakat web sitemizin yeni yüzünden sonra köşenin aylık olarak yayınlanması konusunda daha fazla çaba sarf edeceğiz. Geçen yazıdan kaldığımız yerden devam edecek olursak;   

25 Mart Salı günü SGK Başkan Vekili Tahsin GÜNEY ve Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürü Sami TÜRKOĞLU ile bir araya gelerek, protokolün 3.6 maddesinde yer alan  ve Bölge Eczacı Odalarının koordinasyonu ile dağıtımı gerçekleştirilen reçetelerin ve 6.3.24 fesih maddesinin uygulanması esnasında meslektaşlarımızın yaşamış oldukları mağduriyetlerin giderilebilmesi için ilgili maddelerde revizyon yapılmasını talep eden yazıyı kendilerine elden ilettik.  

26 Mart Çarşamba günü SGK Teftiş Kurulu Başkanı ile de bir görüşme gerçekleştirerek, meslektaşlarımızın sözleşmelerden kaynaklı olarak uğramış oldukları hak kayıpları konusunda genel bir bilgilendirme yaptım.

27 Mart Perşembe günü ise Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Orhan Fevzi GÜMRÜKÇÜOĞLU’nu makamında ziyaret ederek, İlaç Fiyat Kararnamesinde yer alan 45 günlük geçiş süreci konusunda meslektaşlarımızın yaşamış oldukları mağduriyetlerin önlenmesi için bir genelgenin çıkarılması ve Euro’da yaşanan yükselme ile ilgili yeni bir düzenlemenin ne zaman yapılacağına ilişkin bir görüşme gerçekleştirdik. Arkasından, Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı’nın ve ona ilişkin tepkinin değerlendirildiği Emek Platformu Başkanlar Toplantısı’na katıldım.

28 Mart Cuma günü Türk Eczacıları Birliği yeni Merkez Heyeti’ni tanıştırmak ve eczacılık sektörü ile ilgili olarak basında yansıyan haberler konusunda görüşlerimizi bildirmeye açık olduğumuzu bir kez daha ifade etmek üzere, çeşitli gazete ve televizyonların genel yayın yönetmenleri ve Ankara istihbarat şeflerini kahvaltılı toplantıya davet ettik. Davetimize uyarak toplantıya katılan basın mensupları ile genel olarak ilişkilerimizin nasıl geliştirilmesi gerektiği, bizden beklentileri ve bizim onlardan beklentilerimiz hakkında sohbet ettik.

Aynı gün, 6197 Yasanın Meclise geldiğinde konuyla ilgili gerekli desteğin verilebilmesi için İstanbul Milletvekili Kemal KILIÇDAROĞLU’nu makamında ziyaret ettim.

29 Mart 2008 Cumartesi günü 36. Olağan Büyük Kongremizde Oda olan Osmaniye Eczacı Odası 1.Genel Kurul Toplantısı’na katıldım.

31 Mart 2008 Pazartesi TÜRMOB Yasası’nda nisbi temsili getiren değişikliği değerlendirmek üzere meslek örgütlerinin katıldığı toplantıda Birliğimiz temsil ettim.

1 Nisan Salı günü basın ziyaretleri kapsamında Radikal Gazetesi Ankara Temsilcisi Murat Yetkin’i ve Akşam Gazetesi Ankara Temsilcisi İsmail Küçükkaya’yı ziyaret ettim.  

2 Nisan Çarşamba günü bu kez Milliyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Fikret Bila ile görüştük.

3 Nisan Perşembe Rekabet Kurumu ile yaşanan sıkıntılara ilişkin olarak Kurum Başkanı Nurettin KALDIRIMCI ile bir araya gelerek yaşanan sıkıntılar hakkında bilgi alışverişinde bulunduk.

5 Nisan Cumartesi günü Genel Sekreterimiz Ecz. Hilmi Şener Yozgat Eczacı Odası, Merkez Heyeti üyemiz Ali Aslan ve Denetleme Kurulu üyelerimiz Hüseyin Olan ve Ahmet Cemal Toplu da  Adıyaman Eczacı Odası Genel Kurulu’na katıldılar.

8 Nisan Salı günü IEIS Genel Sekreteri Sayın Turgut Tokgöz İlaç Takip Sistemi ile ilgili görüşlerini paylaşmak üzere bir heyetle birlikte birliğimizi ziyaret ettiler. Aynı gün, yine basın ziyareti kapsamında bu kez Cumhuriyet Gazetesi’nde Mustafa Balbay’ı ziyaret ettik.

11-13 Nisan tarihlerinde TEKB ile birlikte düzenlediğimiz Farmavizyon Eczacılık Fuarı’ndaydık. Orada çok sayıda meslektaşımızla buluşma fırsatı yakalamış olduk. Hem bilimsel program hem de sosyal etkinlikler bakımından oldukça hareketli geçen fuar, katılımcılar açısından da belirli bir eksikliği gidermesi bağlamında verimli geçti.

14 Nisan Pazartesi günü ise, İlaç Sanayicileri ve ecza depocuları ile kahvaltı ettik. Kamu kurum ıskontoları ve ilaç fiyat değişimleri başta olmak üzere, ilaç takip sistemi ve diğer sosyal sorumluluk projelerinde ortak neler yapabileceğimizi görüştüğümüz toplantı, oldukça verimli geçti ve Türkiye eczacılık tarihinde ilk kez, sektörün tüm bileşenlerini düzenli olarak bir araya getirecek bir yapı; Sektör Konseyi kuruldu.

17 Nisan Perşembe günü Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri’nden Dr.Fatma Aygül ile Aile Hekimliği konusunda görüştük.

17-18 Nisan günlerinde Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenen Tüketici Konseyi’ne katıldık.

19 Nisan Cumartesi günü ise yine yeni kurulan odalarımızdan Karaman Eczacı Odası’nın Genel Kurulu’ndaydık.

23 Nisan Çarşamba günü, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeni ile TBMM’de verilen resepsiyonda birliğimizi temsil ettim.  

25-26 Nisan günlerinde ise, 36 ıncı dönemin ilk Bölge Toplantılarını Samsun ve Kastamonu’da gerçekleştirdik. Çok sayıda meslektaşımızın katıldığı bu toplantılar, oldukça verimli geçti. Bundan sonra da bu toplantıları başka bölgelerimizde gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Çünkü eczacı meslektaşlarımızla yüz yüze gelebildiğimiz ve doğrudan iletişim kurduğumuz zeminleri çok önemsiyoruz.  

1 Mayıs’ta ise, İstanbul’da İşçilerin Birlik Mücadele Dayanışma Günü’nü kutlamak üzere TTB, SES, İstanbul Tabip Odası, İstanbul Eczacı Odasının buluşma yeri olan Şişli Etfal Hastanesi’nin önünde idik. İstanbul’da adeta sıkıyönetim ilan edildiğinden, Taksim Meydanı’na çıkabilme fırsatımız olmadı ve hastanelere atılan gaz bombalarından sonra daha fazla insanın canının yanmaması, zarar görmemesi için, en demokratik hakkımızı kullanmaktan alıkonulmuş olduğumuzu kabul ettik. Bu arada, dünyanın hiçbir yerinde olmayacak şekilde DİSK’e ve ÖDP’ye saldırılmasını bir kez daha kınıyorum. Aynı biçimde, TTB Başkanı Gençay Gürsoy’un 1 Mayıs’ın hemen sonrasında gözaltına alınmasını da demokratik teamüllere aykırı bir davranış olarak değerlendirdiğimi ifade etmeliyim.

Değerli meslektaşlarım,

Bu 14 Mayıs’ta Türkiye’de bilimsel eczacılığın 169 uncu yılına girmiş olacağız. Meslektaşlarımızı bir araya getiren, sorunlarımızı ve taleplerimizi kamuoyu ile paylaşmak konusunda bizlere bir fırsat sunan 14 Mayıs’ın bu yıl da her yıl olduğu gibi iyi geçmesini diliyor, tüm meslektaşlarımızın Bilimsel Eczacılık Günü’nü kutluyorum.

 
    |  2008-05-05
   

İthal İlaç İşlem Sürecindeki ilacınızın durumu için TC kimlik numaranızı yazıp gönder butonuna basınız.
T.C. Kimlik No :