BASIN AÇIKLAMASI: DEMOKRASİLER AYNI ZAMANDA SAĞDUYULU OLMAYI GEREKTİRİR!


BASIN AÇIKLAMASI


Basına ve kamuoyuna,

Geçtiğimiz hafta halkın Taksim Gezi Parkı’na sahip çıkmak amacıyla barışçıl biçimde başlattığı eylemler, polisin şiddete başvurması sonucu dalga dalga tüm ülkeye yayılmıştır. Ancak polis, dayanışma amacıyla gerçekleştirilen bu eylemlere de aynı şekilde şiddetle karşılık vermiş ve ülke adeta bir savaş alanına dönüşmüştür. Yoğun biçimde kullanılan biber gazı sonucu hastaneler ve sağlık merkezleri yaralılarla dolmuştur.


Oysa gerçek bir demokrasi; karar alırken halkın taleplerini dikkate alarak, yurttaşların ifade, gösteri ve toplanma özgürlüklerine saygı duyarak ve bu özgürlüklerin kullanılmasının önünü açarak inşa edilebilir. Demokratik haklarını kullanan ve kendi hayatları üzerinde söz sahibi olmak isteyen insanların taleplerini anlamaya çalışmak yerine şiddete başvurulması, onların suçlanması ve olayların daha da büyümesine zemin yaratılmasının yanı sıra medyanın olan bitene kör-sağır-dilsiz kalması ancak demokrasi dışı rejimlere özgü bir durumdur.
 

Sağlık; sadece bireyin hasta olmaması değil bütün toplumun tam bir iyilik halinde olmasını ifade ediyorsa son 4 gündür yaşananlar sağlıklı bir toplumdan uzaklaştığımızın göstergesidir. Sağlıklı bir toplum; demokratik, özgürlükçü, barış içerisinde birlikte yaşama iradesine sahip insanların oluşturduğu ve halkın yönetim süreçlerine katıldığı toplumdur.
 

Halk sağlığını önceleyen bir meslek örgütü olarak; güvenlik güçlerini insan hayatını tehlikeye atacak şekilde güç kullanımına son vermeye; eylemcileri sağduyuya ve kamu malına zarar vermemeye, siyasal otoriteyi ise demokrasiyi korumaya ve toplumsal uzlaşmayı sağlayacak adımlar atmaya davet ediyoruz.

Basına ve Kamuoyuna saygıyla duyurulur

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ

 
    |  03.06.2013
İthal İlaç İşlem Sürecindeki ilacınızın durumu için TC kimlik numaranızı yazıp gönder butonuna basınız.
T.C. Kimlik No :