BAŞKANDAN
 

Değerli Meslektaşlarım,

Meslek örgütümüzün temsilcileri tarafından yürütülen dışa dönük etkinliklerimiz hakkında camiamızın daha fazla bilgi sahibi olması ve dolayısıyla bu şeffaflığın meslek örgütümüze yansıması için bu köşeyi hazırlıyoruz. Kiminle, hangi konularda görüşmeler yaptığımızı ve gündemlerimizin neler olduğunu bu köşeden takip etmek mümkün. Ancak bu yoğun bürokrasi ve etkinlikler, temel olarak eczacılarımızın gündelik sorunlarını çözmeye dönük olarak gerçekleştiriliyor. En son olarak Merkez Heyetimiz tarafından önerilen ve Birinci Başkanlar Danışma Kurulumuz tarafından kabul edilen uzun dönemli perspektifimizi ise, yayınlarımızdan ve web sitemizden takip edebilirsiniz. Kısaca, bu dönemde eczacının sağlık hizmetlerindeki danışmanlık rolünü ve birinci basamak sağlık hizmetlerinin bir halkası olması gerektiğini vurguluyoruz. Eczacının eczanesini ve kendisini klinik eczacılık ve farmasötik bakım alanlarında geliştirmesi gerekiyor. Eczacının ve eczacılık hizmetlerinin vazgeçilmezliğini göstermek ve vurgulamak, tüm eczacılarımız açısından bir seferberlik gerektiriyor. Bizi ve örgütümüzü güçlü kılanın bu olduğunu düşünüyoruz.

Şubat ayı başından itibaren gerçekleştirdiğimiz ve katıldığımız etkinlikler ise şöyle:

1 Şubat 2008 Cuma günü Başkanlık Kurulu üyelerimiz ve Merkez Heyeti üyemiz Ali Aslan ile birlikte  SGK Kurum Başkanı Tahsin Güney ile görüşme yaptık. Görüşmenin konusu provizyon sistemi, katılım payları ve kamu kurum ıskontoları idi. Aynı gün II. Başkanımız Şevket Kaya ile birlikte AKP Genel Başkan Yardımcısı Mir Dengir Mehmet Fırat ile görüştük.

6-7 Şubat günlerinde ise Merkez Heyeti olarak iki günlük bir Çalıştay düzenledik. Birliğimizin iki yıllık Çalışma Programı ve takviminin Başkanlar Danışma Kurulu’na sunulmak üzere hazır hale getirilmesi için yaptığımız çalışma, son derece verimli oldu.

11 Şubat 2008 Pazartesi günü TGRT’de “Ortak Akıl” Programı’nda canlı yayın konuğu idim. Genel olarak ilaç ve eczacılığa bakış açımızı ve ortak sorunlarımızı dile getirdiğimiz programla ilgili olarak olumlu geribildirimler aldık.

12 Şubat 2008 Salı günü Reklam Kurulu Toplantısı’na katıldım.

13 Şubat 2008 Çarşamba günü CHP İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu Birliğimizi ziyaret etti. Kendisi ile, ülke sorunları yanında ilaç ve eczacılık sorunları ile ilgili de sohbet etme fırsatı bulduk. Aynı gün, Birliğimiz Ar-Ge Birimi tarafından yürütülen “Akıllı Çocuk Akılcı İlaç Kullanır” projesi çerçevesinde bir sempozyum düzenledik. Sempozyuma hem tüketici örgütleri, hem de sağlık sektörü temsilcileri katıldı.

14 Şubat 2008 Perşembe günü SGK Sağlık İşleri Genel Müdürü Sami Türkoğlu ile görüşme yaptık. Provizyon sistemi, katılım payları, kamu kurum ıskontoları, sahte kupürler, SUT’un durumu ve sözleşme süreci ile ilgili görüş ve sıkıntılarımızı ifade ettik.

15-16 Şubat 2008 günlerinde ise 36 ıncı dönemin ilk Başkanlar Danışma Kurulu Toplantısı’nı gerçekleştirdik. Birliğimizin Çalışma programı üzerine tartıştığımız toplantının tutanakları her zaman olduğu gibi yayınlanacak. Burada sadece Oda Başkanlarımızın Çalışma programına yaklaşımlarının gayet olumlu olduğunu gözlemlediğimi ifade etmek isterim. 

 9 Şubat 2008  Salı günü Merkez Heyeti üyelerimizle birlikte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile görüşme yaptık. Yatan hasta reçetelerinin karşılanmasında yaşanan sorunlardan duyduğumuz endişeyi kendileri ile paylaştık ve sorunun çözümü konusundaki önerilerimizi yazılı olarak kendilerine aktardık. Aynı gün Maliye Bakanlığı Gelirler İdaresi Başkanı M.Akif Ulusoy ile de eczanelerin mali açıdan denetimi konusunu görüştük.

20 Şubat 2008 Çarşamba günü TBMM Sağlık Komisyonu ile Merkez Heyeti olarak yemek yedik. Özellikle 6197 sayılı Yasa’nın akibeti konusunda karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk.  Sağlık Komisyonu Başkanı yanında Komisyon’da temsil edilen diğer partilerin üyeleri de toplantıya katıldı.

22 Şubat 2008 Cuma günü Ege Eczacılık Günleri için bulunduğumuz İzmir’de Merkez Heyeti Toplantısı yaptık. Yine aynı gün, Çalışma programımız doğrultusunda eczacı kooperatiflerinin temsilcileri ile Birliğimiz ile ortak yapılabilecek projeler hakkında bir görüşme yaptık.

23-24 Şubat 2008 tarihlerinde Ege Eczacılık Günleri’ne katıldık. Expo 2015’in İzmir’de “Herkes İçin Sağlık” temasıyla yapılmasını desteklemek üzere bir panel düzenledik. Ayrıca 5510 sayılı SSGSS Yasası’nda yapılması öngörülen değişiklikleri masaya yatırdığımız bir toplantı yaptık. Ege Eczacılık Günleri’nin üçüncüsü, her zamanki gibi geniş katılımlı, başarılı ve dikkat çekici bir organizasyon olmayı başardı.

25 Şubat 2008 Pazartesi günü Eczacılık Akademisi Yönetim Kurulu Toplantısı’na katıldım. Çalışma Programımızda Akademimizin gelecek dönem faaliyetleri önemli bir yer kapladığı için, Akademimize bu yıl her zamankinden daha fazla iş düşecek. 

28 Şubat 2008 Perşembe günü Merkez Heyeti üyelerimizle birlikte SGK Kurum Başkanı Birol Aydemir  ile görüştük. Provizyon sistemi, katılım payları, kamu kurum ıskontoları, sahte kupürler, SUT’un durumu ve sözleşme süreci ile ilgili görüş ve önerilerimizi paylaşmaya çalıştık. Fkat sayın Aydemir, görev teslimi için geçici bir süre orada bulunduğunu ifade etti.

6 Mart 2008 Perşembe günü Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğrencilerine meslek örgütümüzü tanıtan bir sunuş yaptım. Geleceğimizi şekillendirecek olan gençlere meslek örgütümüzün önemini ve yaptığı işleri aktarma fırsatı buldum.

7 Mart 2008 Cuma günü Sağlık Bakanı Recep Akdağ  ile görüştüm. Kendisini 11-13 Nisan 2008 tarihlerinde yapılacak olan Farmavizyon Eczacılık Fuarı’na davet ettim. Ayrıca, fuardaki standımızın ana teması olan organ bağışı konusunda ne tür işbirlikleri geliştirebileceğimiz konusunu gündeme getirdik. Bunun dışında günübirlik tedavide kullanılan ilaçlarla ilgili yaşadığımız sıkıntılar ve özel hastanelerin günübirlik tedaviye yüklenmesi konusundaki endişelerimizi dile getirdik. Aynı gün SGK Başkan Yardımcısı Fatih Acar ile görüşme yaptım.

8 Mart 2008 Cumartesi günü Dünya Kadınlar günü nedeniyle Birliğimiz ve Ankara Eczacı Odası tarafından ortak olarak düzenlenen seminere katılarak bir konuşma yaptım. Buradan bir kez daha eczacı meslektaşlarımızın Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.

11-12-13 Mart 2008 günleri ise Brüksel’de yapılan gözlemci üyesi olduğumuz Avrupa Birliği Eczacılık Grubu Genel Meclisi’ne katıldık. Denetleme Kurulu üyemiz Ecz. Şerif Boyacı’nın Expo 2015’in İzmir’de yapılması ile ilgili bir sunuş da yaptığı toplantı, bizim açımızdan Avrupa ülkelerindeki meslektaşlarımızla deneyim paylaşımı açısından ilginç bir tecrübe oldu.  Gördük ki, Türkiye’de yaşadığımız sıkıntılarla ilgili prosedürel ve yasal değişiklikler Avrupa’da da yaşanıyor ama çok daha ciddi bir düzeyde tartışılıyor.

14 Mart 2008 Cuma günü ise, SSGSS’nin bu haliyle yasalaşmasından duyduğumuz endişe nedeni ile diğer meslek örgütleri ve sendikalarla birlikte bir basın açıklaması yaptık. Ülkenin dört bir yanında emekçilerin yoğun olarak katıldığı etkinlikler, sesimizi duyurmak bakımından oldukça başarılı oldu.  Aynı gün Kültür Bakanı Ertuğrul Günay ile görüşme yaparak, 2009 yılında İstanbul’da gerçekleştirilecek olan FIP Kongresi ile ilgili bilgi verdim ve Bakanlığımızın da desteğini istedim. Sayın Bakan konuya olumlu yaklaştıklarını ifade etti.

Önümüzdeki dönemde, 14 Mayıs etkinliklerinin hazırlıkları ve Çalışma programımızın adım adım gerçekleştirilmesi gündemleri ile dolu olacak. Bu konuda tüm eczacı örgütlerimizin ve meslektaşlarımızın katılımını beklediğimizi bir kez daha hatırlatmak isterim.  Eczacı meslektaşlarımızın provizyon sistemi başta olmak üzere, katılım paylarının geri ödenmesi, kamu kurum ıskontoları, sözleşme, ödeme gecikmeleri gibi konularda eczanenin içine de yansıyan çok çeşitli sıkıntıları olduğunu biliyoruz. Bu sorunları çözebilmek için yoğun bir gayret içindeyiz ancak mesleğin vazgeçilmezliğini göstermek açısından, bilimsel ve sosyal boyutuna da eğilmek noktasında aynı yoğun gayreti sarf etmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Bunu ancak hep beraber yapabiliriz. 

 
    |  2008-03-24