GÜNCE
 

MAYIS-HAZİRAN
Değerli Meslektaşlarım,

Mayıs- Haziran ayları hem 14 Mayıs Bilimsel Eczacılık Günü ve hem de Temmuz aylarında SGK ile imzalanan Protokol nedeniyle, oldukça yoğun geçiyor. Bu yoğunluk arasında yaşamaktan yazmaya fırsat bulamadığımızı söylesem abartı olmayacak.

Mayıs ayına, Emek Platformu bileşenlerinden DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin kararına uygun olarak, TTB; SES, İstanbul Tabip Odası, İstanbul ve Trabzon eczacı odalarımız ve çalışanlarımız ile birlikte Şişli Etfal Hastanesi’nin önünde buluşup Taksim’de yapılacak 1 Mayıs kutlamalarına katılmak niyeti ile başladık. Ancak gördüğümüz ve maruz kaldığımız manzara, demokratik bir hukuk devletine hiçbir biçimde yakışmayan, ayrım gözetmeksizin şiddet uygulayan polis manzarasıydı. Hastanenin bahçesinde diğer sağlık meslek örgütlerinin ve kutlamaya katılan Odalarımızın yöneticileri ile birlikte göz yaşartıcı bombalardan payımıza düşeni aldık. Yapılan ortak basın açıklamasına katıldık ve biz de bir basın açıklaması yayınlayarak bu antidemokratik, özgürlüğümüzü kısıtlayıcı uygulamayı protesto ettik.   

3 Mayıs 2008 Cumartesi  günü Adana Eczacı Odası tarafından düzenlenen Aile Hekimliği toplantısına katılarak bir sunum yaptım. Aile hekimliği sisteminin fırsatlarını değerlendiren yetkililerin yanında, sistemin risklerine değinmek yine biz sivil toplum örgütlerine düştü.  

6 Mayıs 2008 Salı günü Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Orhan Fevzi GÜMRÜKÇÜOĞLU’nu makamında ziyaret ettik.

10 Mayıs 2008 Cumartesi günü Zonguldak Eczacı Odası’nın 14 Mayıs kutlamaları kapsamında düzenlemiş olduğu etkinliklere katıldık.

11 Mayıs 2008 Pazar günü Şanlıurfa Eczacı Odası tarafından düzenlenen 14 Mayıs kutlamalarına katıldık ve ardından il temsilcileri, delegeler ve üyelerin katıldığı bölge toplantısını yaptık. Toplantıda meslektaşlarımızla bölgesel sorunlar hakkında konuşma fırsatı da bulduk.

13 Mayıs 2008 Salı günü Geleneksel 14 Mayıs Bilimsel Eczacılık Günü dolayısıyla TEB Merkez Binasında bir basın toplantısı düzenleyerek, ülkemizi ve mesleğimizi ilgilendiren sorunların bir kez daha altını çizdik.

Aynı akşam Türk Eczacıları Birliği’nin ev sahipliği’nde TEB Otel’de düzenlenen 14 Mayıs Eczacılık Günü Resepsiyonu’na Sağlık Bakanlığı Müsteşarı O.Fevzi GÜMRÜKÇÜOĞLU’nun yanı sıra çok sayıda akademisyen ve eczacı katıldı. Resepsiyonda ayrıca, her yıl düzenlenen TEB Eczacılık Akademisi ödül töreni gerçekleştirildi. Buradan bir kez daha ödül alan meslektaşlarımızı tebrik ediyorum.

14 Mayıs 2008 Çarşamba günü Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde düzenlenen 14 Mayıs Eczacılık Günü kutlamalarına katıldık.

15 Mayıs 2008 Perşembe günü SGK Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürünü ziyaret ederek, 01 Temmuz 2008’de yürürlüğe girmesi gereken 2008 Yılı SGK Protokolünün bir an evvel imzalanarak, eczacıların mağdur edilmemesinin gerektiğini belirttik.

24 Mayıs 2008 Cumartesi günü Kahramanmaraş Eczacı Odası’nın yeni binasının açılış törenine katıldım.

29 Mayıs 2008 Perşembe Sağlık Bakanlığı Müsteşarı O.Fevzi GÜMRÜKÇÜOĞLU’nu makamında ziyaret ettik.

30 Mayıs 2008 Cuma Günü İEİS’nin düzenlemiş olduğu Doğu Avrupa Ülkelerindeki Jenerik İlaç Pazarı ve Politikaları ile ilgili toplantıya katıldım.

31 Mayıs 2008 Cumartesi günü ise, Gazi Üniversitesi Mezunları Derneği’nin düzenlediği 25. yılını dolduran mezunlar buluşmasına katıldım ve eski sınıf arkadaşlarımız ile vakit geçirme şansı bulduk.

2 Haziran 2008 Pazartesi günü Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesinin mezuniyet törenine katıldık ve aramıza yeni katılan meslektaşlarımıza hoş geldiniz dedik.

5 Haziran 2008 Perşembe günü SGK Başkan Vekili Fatih ACAR’ı makamında ziyaret ettik. Ziyarette kamu kurum ıskontoları, provizyon sisteminde yaşanan aksaklıklar, günübirlik tedavi, hasta katılım payları, meslek hakkı ve sahte ilaç konularında yaşanan sorunlar aktarıldı.

7 Haziran 2008 Cumartesi günü Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezuniyet törenine katıldık.

8-10 Haziran 2008 tarihleri arasında Helsinki’de yapılan PGEU (Avrupa Birliği Eczacılık Grubu) Genel Meclisi toplantısına Genel Sekreter Ecz.Hilmi ŞENER, Denetleme Kurulu Başkanı Ecz.Şerif BOYACI ve Denetleme Kurulu Üyesi Ecz.Ahmet Cemal TOPLU ile birlikte katıldık.

18 Haziran 2008 Çarşamba günü, II. Başkanlar Danışma Kurulu Toplantısı’nı gerçekleştirdik. 36. Dönem Merkez Heyeti çalışmalarının ve bölgesel sorunların değerlendirilmesi gündemli yapılan toplantıya 46 Eczacı Odası Başkanı katıldı. Toplantıda ağırlıklı olarak süresi yaklaşmakta olan Protokol konusu görüşüldü.

20 Haziran 2008-Cuma günü SGK tarafından yapılan davet üzerine Genel Sekreter Ecz.Hilmi ŞENER, Sayman Ecz.Özgür ÖZEL ve Denetleme Kurulu Üyesi Ecz.Hüseyin OLAN ile birlikte, SGK Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürü Sami TÜRKOĞLU ile bir görüşme gerçekleştirdik. Görüşmede, SGK ile TEB arasında imzalanacak 2008 yılı Protokolü görüşmelerinin 23 Haziran 2008 tarihinde başlamasına karar verildi. Ayrıca aynı heyetle, Protokol konusunda SGK Sağlık İşleri Daire Başkanı Süleyman HAKBİLEN ve Ecz.Meral AKSOY ile de bir görüşme gerçekleştirdik.

23 Haziran 2008-Pazartesi Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezuniyet törenine katıldım. Aynı gün, SGK’da heyetler bir araya gelerek 2008 Yılı Protokolü ile ilgili görüşmelere başladılar.

24 Haziran 2008 günü Azerbaycan’dan alınan diplomalara sınavsız verilen denkliklerin iptal edilmesinin gerekliliği ve kamu kurum ıskontolarının çözümlenmesi konularında, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Orhan Fevzi GÜMRÜKÇÜOĞLU ile tekrar bir görüşme gerçekleştirdik.

25 Haziran 2008 günü 2008 yılı SGK Protokolü ile ilgili olarak TEB ve Kurum heyetleri arasında yapılan toplantı devam ederken, SGK Kurum Başkan Vekili Fatih ACAR ile tekrar bir görüşme gerçekleştirerek, kamu kurum ıskontoları, kademeli eczane ıskontoları, eczacılara yapılacak ödemeler, günübirlik tedavi uygulaması, muayene ücretleri, hasta katılım payları ve sözleşmede yer alan cezai hükümler konularında yaşanan problemleri ve  çözüm önerilerini içeren dosyayı kendisine ilettim. Aynı gün 51 eczacı odası AYNI saatte basın açıklaması yaparak, görüşmeci heyetin ve meslek örgütlerinin arkasında olduklarını belirterek, kararlılıklarını ilan ettiler.

26 Haziran 2008 günü SGK ile TEB arasında 23-24-25 Haziran 2008 tarihlerinde yapılan 2008 yılı SGK Protokol toplantıları, Kurum ile anlaşma sağlanamaması nedeniyle görüşmeci heyetimiz masadan kalktı. İşte o andan itibaren bizim için eylemlilik süreci başlamış oldu.

27 Haziran’da 2008 yılı SGK Protokol görüşmelerinde Kurum ile anlaşma sağlanamamasından dolayı heyetimizle birlikte, Sağlık Bakanı Prof.Dr.Recep AKDAĞ’ı makamında ziyaret ederek, Protokol görüşmelerinde çözümsüzlüğe yol açan kamu kurum ıskontoları, kademeli eczane ıskontoları ve günübirlik tedavi uygulamasında yaşanan sorunların çözümlenmesi gerektiğini belirttik. Aynı akşam İlaç ve Eczacılık Genel Müdürü ile de görüşerek kamu kurum ıskontolarının yükünün eczacıdan alınması konusundaki önerilerimizi karşılıklı olarak somutlaştırmaya çalıştık.

Aynı heyetle gün içinde 2008 yılı SGK Protokol görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması ile ilgili olarak, Çalışma Bakanı Faruk ÇELİK’in daveti üzerine görüşmeye gittik ve kamu kurum ıskontoları, kademeli eczane ıskontoları, günübirlik tedavi ve eczanelere yapılacak ödemelerin Protokolde çözümlenemediğini belirterek, bu konuların bir an evvel çözümlenmesi gerektiğini belirttik.

28 Haziran 2008 günü 2008 yılı SGK Protokol görüşmelerinde Kurum ile anlaşma sağlanamamasından dolayı Protokol gündemli III. Başkanlar Danışma Kurulu toplantısı 47 Eczacı Odasının katılımı ile TEB Merkez Binasında gerçekleştirildi. Eczacı odalarımızın oybirliğiyle, Protokol’deki kırmızı çizgilerimizi ne olursa olsun savunma kararı aldık. Aynı gün, eczacı odalarımızın başkanları ile birlikte, bir basın açıklaması yaparak, 8.500 eczanenin sürekli olarak kapanmasındansa, tüm eczanelerimizin süreli olarak kapanmasını tercih edeceğimizi ilan ettik. Ve bu tercihimizin gereğini yerine getirmek üzere, 26 Haziran’da başladığımız olası eylem senaryolarına uygun hazırlıklarımızı, kepenk kapatma noktasında yoğunlaştırdık. 30 Haziran itibariyle, tüm eczacı odalarımız ve eczacılarımız, 1 Temmuz’da yapılacak kepenk kapatmaya hazırdı.

30 Haziran’da yaptığımız bir dizi görüşme sonunda, akşam saatlerinde uzlaşma sağlandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ile sabah bir görüşme yaptık. Bakanlar Kurulu’nun birinci gündem maddesi olarak eczane kapanması konuşulduktan sonra, Sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Sağlık ve Maliye Bakanları ile akşam saatlerinde yapılan toplantıda, kamu kurum ıskontoları ve eczane ıskontoları ile ilgili ciddi bir mesafe aldık. Geçen yıl 4.592 eczanemizin SGK’ya yaptığı ıskontoyu (%3) yüzde 1’e çektik ve bu dilime giren eczacı sayımızı iki katına kadar genişlettik. Böylelikle yüzde 1 ıskonto veren eczanelerimizin sayısını 8.947’ye çıkardık Bu yeni düzenleme ile 6.975 eczacımız %2’lik dilime yerleşirken, 3.542 eczanemiz de yüzde 3’lik dilimde yer almıştır.En üst dilimde ise yüzde 4.5 ıskonto veren 7.111 eczanemiz vardı. Bu sayıyı 2.316’ya düşürdük ve bu eczanelerimizin verdiği ıskontoyu da yüzde 4’e çektik. Böylece eczanelerin toplam olarak kamuya yaptığı ortalama ıskonto oranlarında toplam rakama bakılarak büyük bir düşüş gerçekleş oldu. Diğer yandan, son üç yıldır SSK’ların serbest eczanelere açılmasından sonra kamu kurum ıskontolarının üzerimizden aktarılması ile doğan ortalama yüzde 2.86’lık zararımızı ortadan kaldırmak üzere, üzerinde 6 aydır çalıştığımız çözüm formüllerini paylaştık. Gelinen noktada YTL alıp YTL vermenin uygulanabilir bir çözüm olduğu fikrinde uzlaşma sağlandı.  

1 Temmuz günü çıkan genelge ile, sanayicilerin genel yazı olduğu için uymamakta direnebileceklerini öngördüğümüz fiyat düşüşlerinde 45 günlük geçiş süresini beklemeden stok zararının ödenmesi konusu resmileşmiş oldu. Ek olarak, Protokolde bir suça iki ceza yaklaşımı ortadan kaldırıldı, 5754’ün kanunlaşması ile kaybettiğimiz yüzde 100 avans uygulamasının devamına karar verildi.

Bize yedi noktamızı tam olarak değilse bile, önemli bir kısmını ve büyük bir çoğunlukla kazandıran, meslektaşlarımızın birlikte, omuz omuza, kararlı, coşkulu duruşları oldu. Birlikteliğin ve dayanışmanın önemini, gücünü gösterdik. Tek bir ses, tek bir yürek olduk. İşte eylemin kendisi budur. Daha fazlasını yapabilir miydik? Evet. Yapacak mıyız? Evet. Çünkü bitmedi, daha yeni başlıyor. Bir gün, bir eylem, bir masa, bir protokol değil; kazanacağımız bir hayat, bir dünya var. Beraber olmaya devam edersek, başarabiliriz.

Sizlere, tek tek teşekkür ediyorum. Meslek örgütü sizsiniz. Gücünüzü gösterdiniz.

Dayanışma duygularımla,

Ecz. Erdoğan ÇOLAK

Başkan

 
    |  2008-07-03